
Foto: profimedia.sk
V tieni hospitalizácie pápeža Františka: Kto by mohol byť jeho nástupcom?
Zatiaľ čo sa pozornosť verejnosti upriamila na zdravotný stav Svätého Otca, vo vatikánskych kuloároch to vrie. Vatikanisti otvorene hovoria o „primárkach“ medzi kardinálmi – neformálnych diskusiách a špekuláciách o budúcom konkláve. Hospitalizácia pápeža Františka v rímskej nemocnici Gemelli sa tak stala impulzom k oživeniu zákulisných debát o jeho možnom nástupcovi.
Signály z Vatikánu: predkonkláve v plnom prúde?
Taliansky vatikanista Francesco Antonio Grana upozornil, že krátko po tom, ako sa na Svätopeterskom námestí 6. marca prehrala krátka audionahrávka pápeža Františka, v ktorej ďakuje za modlitby, sa v cirkevných kruhoch začal šíriť zoznam 15 potenciálnych kandidátov – takzvaných „papabili“. Záznam s dramaticky znejúcim hlasom Svätého Otca údajne ešte viac prehĺbil úvahy o budúcnosti pápežského úradu.
Podľa Granu sa zoznam potenciálnych nástupcov skladá najmä z kardinálov zo starého kontinentu. Medzi nimi figurujú mená ako Pietro Parolin, Matteo Maria Zuppi, Luis Antonio Tagle, Robert Prevost či Pierbattista Pizzaballa. Zaujímavosťou je, že výrazná časť „papabili“ pochádza z Európy, čo môže naznačovať istý návrat k tradičnejšiemu, eurocentrickému smerovaniu.
Tri prúdy v kardinálskom kolégiu
Podľa ďalšej vatikánskej komentátorky France Giansoldati sa v kardinálskom kolégiu formujú tri hlavné prúdy. Hoci samotná debata o možnom nástupcovi pápeža nie je žiadnou novinkou – prebieha už desaťročia – aktuálna situácia ju opäť dostáva na svetlo verejnosti. Giansoldati cituje bývalého šéfredaktora denníka L’Osservatore Romano Giana Mariu Viana, ktorý tvrdí, že ide o prirodzený a zodpovedný proces, nie o prejav neúcty voči súčasnému pontifikovi.
Obavy z reformy pravidiel konkláve
Súčasťou špekulácií je aj možnosť, že by pápež František pred svojím odchodom mohol upraviť pravidlá konkláve – konkrétne znížiť kvórum potrebné na zvolenie nového pápeža. Tieto obavy najhlasnejšie zaznievajú zo strany konzervatívnych kardinálov, ktorí sa obávajú zjednodušeného zvolenia „františkovského“ kandidáta. Pápež zatiaľ podobnú zmenu odmieta, no diskusie o nej neutíchajú.

Kto má reálne šance?
Aj keď sa medzi médiami často skloňujú mená ako Tagle, Zuppi či Parolin, podľa odborníkov netreba podceňovať menej viditeľných, ale vplyvných osobností ako Erdő, Arborelius či Prevost. Budúce konkláve tak môže byť veľmi otvorené a ovplyvnené aj osobnými väzbami, ktoré medzi internacionalizovanými kardinálmi nie sú také silné ako v minulosti.
František zostáva pápežom – zatiaľ
Aj napriek všetkým diskusiám zostáva faktom, že pápež František je stále na čele katolíckej cirkvi a jeho návrat z nemocnice sa očakáva v priebehu niekoľkých dní. Ak bude pokračovať v úrade bez väčších obmedzení, môže ešte ovplyvniť budúce smerovanie cirkvi – či už prostredníctvom nových vymenovaní, alebo symbolických gest.
Zdroj: článok vychádza zo spracovania a preformulovania pôvodného textu publikovaného na portáli Postoj.sk, autor: Pavol Rábara.
Foto: profimedia.sk, TASR/AP/